Püf Noktalar

Yemeklerinizi hazırlarken karşılaştığınız zorluklar varsa püf noktalarını burada bulabilirsiniz.
Besinleri saklama yöntemleri ve koşulları
Hepimizin buzdolabında bir önceki öğünden artmış bir tabak yemek olur. Peki bu yemekleri bakteri deposu olmalarını önlemek için nasıl saklamanız gerektiğini biliyor musunuz? Salmonel, listerya. Bu bakterilerin besinlerde normalden fazla olmaları ağır besin zehirlenmelerine yol açabilir. Oysa sadece basit birkaç hijyen ve saklama kurallarına uyarak bu tehlikeyi ortadan kaldırabilirsiniz.
* Meyve ve pişmemiş sebzeleri ayrı bölmelere koyun. Böylece biri bozulmaya başladığında diğerlerinin de bozulmalarını engellemiş olursunuz.
* Pişmiş yemekleri kapalı kaplarda saklayın ve sürekli yemeğin tamamını ısıtarak bozulmalarına neden olmak yerine yiyeceğiniz kadarını ayırarak ayrı kapta ısıtın.
* Sıcak yemekleri soğumadan buzdolabına koymayın. Çözdüğünüz besini bir kez daha dondurmayın. Pişmiş sossuz etleri ise muhakkak buzlukta saklayın.

Saklama yöntemleri...
* Bakterilerin çoğalarak besini bozmalarını ve diğer besinlere de bulaşmalarını önleyebilmek için kalan yemekleri kapalı tutun.
* Balık ve et ürünlerini saklayabilmek, tatlarını ve tazeliklerini koruyabilmek için alüminyum folyo kullanın.
* Yağlı ve sosis, salam, peynir gibi hafif yaş besinleri yağlı kağıtlara sararak saklayın.
* Kurumalarını ve kokularının kaybolmalarını önlemek için artan yemeklerin üzerini strech filmle örtün.
* Besinleri daha uzun süre (bir seneye kadar) saklamak için buzdolabı kaplarını kullanın.

Yemek artıklarını değerlendirmek için pratik öneriler:
* Buzdolabınızda tek tek kalmış sebzeler varsa, bunları bir arada pişirerek sebze çorbası yapabilirisiniz. Bunun için havuç, soğan, pırasa, ıspanak, kereviz, brokoli vb. sebzeyi tencerede haşlayın. İsteğe göre kemik suyu ekleyebilirsiniz.
* Kalan midyeleri bir buz kabına koyup buzlukta dondurun. Yemeklerinize küçük parçalar halinde atıp hoş bir koku verebilirsiniz.
* Artmış biftekler, bolonez sos yapmak için harika bir malzemedir. Ya da bu biftekleri, küçük parçalar halinde doğrayıp taskebabı da yapabilirsiniz.
* Çürük ya da yumuşamış domateslerin sağlam parçalarını fırında 5 saat süreyle 60øde pişirin veya güneşte kurutun. Sonra bu parçaları zeytinyağı, tuz, karabiber, dövülmüş sarmısak ile karıştırarak kavanoza koyun. İşte size yemeğinize bambaşka bir lezzet katacak bir sos.
* Bayatlamış peksimet, kızarmış ekmek ve tuzlu bisküvi parçalarını havanda dövün. Bu malzemeyi köfte ya da etlerde galeta unu olarak kullanabilirsiniz.
* Yumurta sarılarını omlet yaparak veya et, balık dilimlerinin üzerine sürerek değerlendirebilirsiniz.
* Peynirin kuruyan kısımlarını pişirdiğiniz yemeğin üzerine koyun ve bir süre fırında bekleterek servis yapın. fırında eriyen peynir yemeğin tadıyla karışarak hoş bir lezzet oluşturacaktır.

Tuz ile ilgili
Tüm yemeklerin vazgeçilmez malzemesi olan tuzu mutfağınızda pratiklik sağlamak içinde kullanabilirsiniz.
* Yumurta akına eklenen bir tutam tuz yumurtanın kolay kabarmasını sağlar.
* Patateslere pişmesine yakın eklenen tuz patateslerin dağılmasını önler.
* Kızartmaya başlamadan önce tavaya konan bir miktar tuz, kızartma yağının sıçramasını engeller.

Yumurta pişirirken
* Yumurtanın haşlanırken patlamasını önlemek için tepesine iğne ile birkaç delik açın. Böylece su rahatlıkla içeriye girer ve yumurtanın patlamasını önler.
* Buzdolabından çıkarır çıkarmaz yumurtanızı pişirirseniz soğuk yumurta ani ısı değişimi nedeniyle genleşecek ve kabuğundan dışarı çıkmak isteyecektir. Bu durumda rafadan yumurta yapmak istediğinizde yumurtanızı cezveye yerleştirmeden önce bir parça limonu her tarafına sürün.
* Başarılı bir omlet için kullandığınız tavanın çok kuru ve temiz olması gerektiğini unutmayın.

Kolayca soymak için...
Soymanın kolayı
* Sucuğu kolay soymak için, sivri uçlu bir bıçakla boydan boya çizdikten sonra, nemli bir bezle silin.
* Domatesi soymak için önce kaynar suya batırıp çıkartın. Göreceksiniz çok düzgün bir şekilde kabuğu kendiliğinden soyulacak.
* Soğanın dip kısmını doğramak çoğu zaman zor olur. Bu işi kolaylaştırmak için çatalı en dip yerinden soğana batırın. Böylece sonuna kadar doğrayabilirsiniz.
* Soymaktan kurtulmak için kaç kez yoğurdu sarmısaksız yediniz? Ama onları ılık suda bekletip de iki parmağınızın arasında sıkarsanız bu sorunu ortadan kaldırmış olursunuz.
* Badem kabuklarını kolayca soymak için, bir süre sıcak suda bekletin.
Her işin bir kolayı var